Dlaczego warto liczyć carbon footprint? 5 powodów

Obliczanie śladu węglowego niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno biznesowych, jak i wizerunkowych. Nie ma co ukrywać, że wpływ na środowisko jest tematem coraz częściej podnoszonym przez firmy: zarówno do strony stricte operacyjnej, jak i od strony społecznej odpowiedzialności biznesu.


 1. Przewaga konkurencyjna.

Jeśli w swojej organizacji odpowiadasz za rozwój biznesu, z pewnością dostrzegasz, że zwiększa się liczba zapytań ofertowych, w których jednym z punktów umożliwiających wzięcie udziału w przetargu jest podanie wielkości śladu węglowego: produktu, który sprzedajesz, lub szerzej – całej Twojej organizacji. 

Mając oszacowany ślad węglowy – możemy ofertę złożyć od razu – tym sposobem na wejściu wyprzedzamy konkurencję.  Nie mając policzonego carbon footprint – albo odpadamy z przetargu, albo musimy na szybko szukać firmy, która nam ślad węglowy przeanalizuje.


 1. Realne oszczędności finansowe dzięki ochronie środowiska. 

Obliczenie śladu węglowego mapuje cały proces produkcyjny / działanie przedsiębiorstwa w skali makro. Pokazuje dokładnie, który element jest najbardziej, a który najmniej wpływający na wielkość carbon footprint. Ograniczenie lub zmiana danego procesu może spowodować zatem redukcję emisji gazów cieplarnianych a przy okazji redukcję kosztów. 

Na przykład:

 • Zmiana w ramach łańcucha dostaw – zamiast dalekich odległości transoprtu na dostawców lokalnych; czy zastąpienie produktów najtańszych takimi, które wyprodukowane są w sposób zrównoważony
 • Zmiana dostawcy energii elektrycznej (OZE zamiast standardowej energii elektrycznej)
 • Racjonalna gospodarka odpadami (zwiększenie recyklingu i odzysku)
 • Ulepszenie procesowe / optymalizacja procesów


 1. Zmiana nawyków u pracowników.

Analizując ślad węglowy dla organizacji niezwykle ważną rolę odgrywają codzienne zachowania pracowników Twojej firmy: sposób dojazdu do pracy, korzystanie z oświetlenia/wody, korzystanie z prądu, segregowanie odpadów. Szkoląc kadrę nie tylko w aspektach stricte zawodowych ale także środowiskowych – zmniejszacie ślad węglowy i w konsekwencji – nakłady finansowe na działalność. A przy okazji – macie pozytywny wpływ na wzrost świadomości ekologicznej pracowników. 

 1. Poprawa wizerunku – ślad węglowy w służbie CSR

W obecnych czasach nie trzeba już nikomu tłumaczyć jak bardzo społeczeństwo zwraca uwagę na środowisko i zachodzące zmiany klimatyczne. Badania pokazują, że społeczeństwo jest w stanie więcej zapłacić za produkt lub usługę mając świadomość, że został wyprodukowany w sposób zrównoważony. Aktywnie komunikując fakt, że liczymy ślad węglowy  zdobędziemy nowych klientów, a nasz wizerunek znacznie się polepszy.

 1. Zakwalifikowanie działalności jako zrównoważonej zgodnie z nową Taksonomią UE 

Unia Europejska zobowiązała się osiągnąć do 2050 roku neutralność klimatyczną. Realizacja tego celu będzie wymagała transformacji społeczno-gospodarczej w Europie: racjonalnej kosztowo i sprawiedliwej oraz zrównoważonej społecznie. W grudniu 2020 r. Rada Europejska zatwierdziła nowy wiążący cel unijny zakładający ograniczenie krajowych emisji netto gazów cieplarnianych o co najmniej 55 % do 2030 r. w porównaniu z poziomem z roku 1990. To o 15 punktów procentowych więcej, niż zakładał cel uzgodniony w 2014 r. Przyjęte zostały strategie, które w jasny sposób deklarują obowiązek redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie zrównoważonej gospodarki surowcami względem poprzednich lat. 

Co to oznacza w praktyce? Prędzej czy później konieczność obliczania śladu węglowego będzie wymogiem dla dużej części podmiotów gospodarczych, zawczasu warto więc przygotować się na tę okoliczność.

Źródło: https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/green-deal/


Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Najnowsze komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *